Emrullah Nergiz

Emrullah Nergiz

Doğru kişi el birliği ile...

Doğru kişi el birliği ile...

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi 27 Ekim günü daha önce ertelenen genel kurulunu yapacak. 22 yıldır bu koltuğun sahibi olan Başkan Recep Konuk görevi kendi iradesiyle bırakıyor. Uzun süredir kamuoyunu meşgul eden adaylık bilmecesi bugün itibarıyla çözüme ulaşmış gibi görünüyor.

Geçtiğimiz birkaç yazıda sizlere altı çizilmesi gereken sözün, Recep Konuk’un sarf ettiği ‘doğru kişiyi el birliği ile bulacağız’ cümlesinde saklı olduğunu belirtmiştim. Perde arkasında yaşananları öğrenince bu cümlenin şifre olduğu net görülüyordu.

Konya Şeker, Anadolu Birlik Holding, Torku, PANKOBİRLİK… Hepsi birbirine bağlı ve ülke için çok önemli değerler.

Bu değerlere hâkim olacak, en doğru şekilde yönetecek isim bu yüzden çok ama çok önemliydi. Çeşitli gelgitler yaşandı. Size ‘Ya Sayın Konuk ya da onun işaret edeceği bir isim olacak’ derken aslında böyle bir isimden bahsediyordum.

Bir kere başkan olacak isim kurumların dinamiklerine hâkim olmalıydı. 22 yılda nakış nakış işlenmiş her ilmeğin kıymetini aynı orantıda bilmeliydi.

Bunun yanı sıra çiftçiye ve kamuoyuna yeni bir heyecan getireceğinin mesajını verebilmeliydi.

En nihayetinde ise şehrin dengeleri ile ters biri olmamalıydı. Geçmişte çok örnek yaşadık. Konya’nın dengelerine rağmen ortaya çıkan adaylar hep altı boş bir şekilde görevlerini bıraktılar. Bu anlamda sizlere birçok örnek verebilirim ama kurumları yıpratmak değil amacım…

Hülasa, yapılan görüşmeler ışığında ortak bir mutabakat ile Özkan Taşpınar ismi ortaya çıktı. Taşpınar güçlü aday olarak 46 bin emekçinin önüne çıktı. Koltuğa değil üretime adayız diyerek Recep Konuk’un misyonunu devam ettireceğinin sinyalini verdi.

Diğer adaylara saygısızlık yapmak istemem. Büyük bir özgüvenle irade göstererek ortaya çıkan her isim saygı duyulmayı hak ediyor. Elbette etraflarında onları destekleyen onlarca isim var. Lakin bilmemiz gerekir ki bir kurumu yönetmek sadece başkan olmakla olacak iş değil. Seçilelim sonrasını o zaman düşünürüz diyerek yapılacak iş değil…

İşçisinden bankasına, siyasetinden yerel yönetimine… Onlarca farklı dengeyi gözetmek onları yönetebilmek kolaylıkla başarılacak bir iş değil. Kaldı ki yer sürecinden borç konusuna halledilmesi gereken yüzlerce iş var. Aslında Sayın Taşpınar ‘zora talip olduğunu’ çok iyi anlamış bir isim. Dün basın toplantısında yanındaki isimlere baktım. Birçoğu tanıdık dost simalar. Alanlarında kendilerini kanıtlamış çalışkan ve yetkin isimler…

Zaten o koltuk keyif ve şatafat için oturulacak bir alan değil. Yüz binlerce insanın hakkını almadan yönetebilmek aşırı derecede vebal gerektiren bir iş.

Doğmamış çocuğa don biçmeye gerek yok. Lakin ortada bir de görünen bir köy var… Şeker’de süreç tamamlanmaya doğru gidiyor. İzlenimlerimiz doğru ismin el birliği ile bulunduğunu gösteriyor.

Şehrimiz ve ülkemiz adına en hayırlısı ne ise o olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
Emrullah Nergiz Arşivi
SON YAZILAR