1. YAZARLAR

  2. Macit Uluçamlıbel

  3. MİLLİ BİRLİK VE KARDEŞLİK BULUŞMASI
Macit Uluçamlıbel

Macit Uluçamlıbel

Yazarın Tüm Yazıları >

MİLLİ BİRLİK VE KARDEŞLİK BULUŞMASI

A+A-

Geçtiğimiz Cuma günü Kulu Cihanbeyli Yardımlaşma Kültür ve Çevre Derneği olarak düzenlediğimiz Milli Birlik ve Kardeşlik Buluşmaları programının 3’üncüsünü Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç beyin katılımı ile gerçekleştirdik. Sayın Bülent Arınç Çözüm sürecini ve Sürecin geleceğini anlattı. Neler yapılması gerektiğinden, kardeşliğin öneminden ve sürecin zorluklarından bahsetti. Hükümetin kararlılığını bir kez de Sayın Bülent Arınç’dan dinledik. Süreçte devletin karşısındaki muhatabın tek olmadığını ve bu parçalı karar mekanizmasının çözüm sürecinin uzamasına sebep olduğunu, çünkü kendi aralarında anlaşmakta bile zorlandıklarını anlattı Sayın Arınç. Verimli bir konuşmaydı. Salon doluydu 700 , 800 kişilik bir program planlamıştık lakin katılım daha yüksekti, binin üzerinde katılım oldu. Çok sevindik, çünkü biz Dernek olarak bu süreçte Konya’nın Konyalının önemini her fırsatta dile getirdik bizim şehrimiz Huzurun başkentidir, Kardeşlik, Birlik, Beraberlik en güzel bu şehirde yaşanır gelin bu sürece bu Şehri örnek kılın dedik. Milli Birlik ve Kardeşlik Başlıklı bir konuşmaya  yoğun ilgi olması bu yüzden çok sevindirdi bizi.
Milli birlik ve Kardeşlik Buluşmaları gecemize asıl damga vuran olay ise bence Dernek Başkanımız Sayın Ramazan Yaşar beyin yapmış olduğu açılış konuşmasıydı. Konuşma resmen bir Kardeşlik Manifestosuydu. Tarihi birlikteliğe değinen Ramazan Yaşar Malazgirt’te ve Kudüs’ün fethinde omuz omuza çarpışan milletlerin bugün ayrılamayacağına vurgu yaptı Yaşar ; ‘‘Dün büyük düşünerek üç kıtaya hükmedenlerin torunları, bugün küçük meselelere takılıp ; gölgesinden korkan bir kadere mahkum olamaz.’’ Dedi.
Konuşmanın başlangıcı ve bitişi tüylerimizi diken diken etti. Ramazan Yaşar konuşmasına ‘‘ Sizleri Fatih’in, Selahaddin’in, Mevlana’nın, Said-i Nursi’nin, Mehmet Akif’in, Ahmed-i Hani’nin ; anti savaş, anti terör, anti bölücü ; barış, kardeşlik, birlik ve beraberlik ruhuyla dolu selamıyla selamlıyorum…’’ diyerek başladı ve hepimize bir hatırlatma yaparak bitirdi ‘‘Allahuteala Hucurat Suresi 10’uncu ayetinde diyor ki ; ‘Mü’minler ancak kardeştirler. O halde kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’ın emirlerine uygun yaşayın ki rahmete nail olasınız.’ Allah’ım biz senin emrini insanlara tebliğ ettik! Sen şahit ol, sen şahit ol, sen şahit ol…’’ 
Bizlerde bu tebliğe şahidiz kardeşlik adına atılacak her adımda yanınızdayız…
Bizim bir derdimiz var biz tarihin bizlere yüklediği misyonu devam ettirmek için çaba göstermeliyiz. Nasıl ki Selahattin Kudüs için gülmekten vazgeçmişse nasıl ki Fatih İstanbul için hayatını ortaya koymuşsa şimdi sıra bizde dert ne Kudüs’dü ne İstanbul’du dert İlahi Kelimetullah’dı önce bunu idrak etmeliyiz. Birilerinin derdi de Ortadoğu ya da Türkiye değil emin olun; bizim Türklüğümüz, Kürtlüğümüz, Araplığımız umurlarında değil. Ne  Şia ne de Sünni olmamız ilgilendiriyor onları… Onların tek derdi, bizi Gerçek derdimizden uzak tutmak, biz Hilalin altında birleşmeyelim diye ellerinden geleni yaptılar, yapacaklar. Artık bu oyunu bozma vakti… Rabbim yardımcımız olsun…

Bu hafta Konya’mız kara kavuştu birkaç yıldır böyle uzun süreli kar yağışı olmamıştı. Uzun süreli yağış sonrası şehir beyaz örtüye büründü… Sonrasında ise klasik Konya sıkıntıları başladı. Mesela şehrimizin  Elektrik dağıtım şirketi bizleri alıp 90’lı yıllar ve öncesinin vazgeçilmezi olan elektrik kesintilerine kavuşturdu (!) sanayilerimizde birçok işyerinin çatısı çöktü… Her neyse, bu problemlere alışkınız biz (!) ama bari yaya geçitlerinde oluşan göletlere bir çare bulun, kaldırımları yenilerken güzel görünsün diye ara ara döşediğiniz o kaygan taşlarla kurmuş olduğunuz bubi tuzaklarına bir çare bulun takdir edersiniz ki bu memlekette kaldırımlarda kışın da yürüyen vatandaşlar var. 
Hayırlı Cumalar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT