1. YAZARLAR

  2. Namık Ceyhan

  3. Trafikten Kaynaklanan Çevre Sorunları
Namık Ceyhan

Namık Ceyhan

Yazarın Tüm Yazıları >

Trafikten Kaynaklanan Çevre Sorunları

A+A-

Bu hafta Polis Haftası;  hayatımızın her alanında başımız sıkıştığında sığındığımız bir kapı olan emniyet teşkilatının 169.  kuruluş yılı önce polis camiasına daha sonra memleketimize hayırlı olsun.

 

Trafik, motorlu taşıtların veya yayaların karayolunda seyir haline olma durumudur. Galiba arabası olsun veya olmasın hemen herkes trafikte bir biçimde yer almıştır veya bundan sonra da alacaktır. Ve her zaman bir şekilde trafik çevremiz için bir sorun olmaktadır. Bu hafta nedeniyle trafikte seyreden motorlu taşıtların sebep olduğu çevre sorunları ve bu sorunların çözümüne yönelik bazı tavsiyeleri sizlerle paylaşmak isterim.

 

Motorlu taşıtları doğru kullanmak kadar araç içerisinde doğru davranışlarda da bulunmak çevremiz açısından büyük önem taşır

 

Trafikten kaynaklanan çevre sorunları genel olarak; 1-Hava Kirliliği, 2-Gürültü kirliliği, 3-Görsel kirlilik 4-  Çöp (küllük, meyve kabuğu, sigara paketi vb) atılması, 5-Orman ve Anız Yangınları, 6-Psikolojik baskı şeklinde tanımlanabilir.

Trafikten kaynaklanan çevre kirliliğini azaltmak için sürücülerin eğitimi, motor ve araçların genel bakımları sürekli olarak iyi olmalıdır. Bu konudaki bazı tedbirleri şöyle sıralayabiliriz:

- Sürücüler için; Trafik kurallarına uyulması, sinirli ve aceleci olmamaları, viteslerin zamanında değişimini yapmaları, güzergahlarını önceden belirlemeleri, aşırı hız yapmamaları, ani sık duruş ve kalkış yapmamaları, sık sık şerit değiştirilmemesi, arabanın uzun süreli rölantide çalışmaması, şehir içinde yüksek vites, düşük motor gücü kullanılması araç içinde yenen içilen kullanılan kirletici maddeleri dışarıya atılmaması (sigara izmariti, meyve ve kuruyemiş kabuğu, kağıt vb), trafikte seyrederken empati yaparak karşılıklı saygı ve anlayış gösterilmesi.

- Motor için; hava filtresinin temiz olması, egzoz kanallarının açık tutulması, egzoz kontrollerinin zamanında yaptırılması, motorun  ateşleme ve yanmanın iyi olması, periyodik bakımının zamanında yapılması gerekmektedir.

-Araçlar için; Araca aerodinamik yapıyı bozacak gereksiz eklenti ve süslemelerin yapılmaması, lastiklerin basınçlarının normal olması, fren, ön düzen ayarının iyi olması, aşırı yük alınmaması ve lastiklerin aşınmamış olması  için gayret göstermeliyiz.

 

Bütün bunları yapıldığında zamandan % 6 yakıttan % 10 tasarruf sağlanmaktadır.

 

Bunların yanı sıra;

-Havanın sisli puslu olduğu günlerde özel araçların trafiğe çıkmaması,vatandaşlarımızın toplu taşım araçlarını kullanmaları,

-Düğün konvoylarının şehir içine girmemesi, gereksiz yere korna çalınmaması,

-Şehir içindeki bisiklet yollarının sürdürülebilir olması sağlanmalı, bisiklet sürücülerinin de trafik kurallarına uymaları

-Belediye otobüsleri ve dolmuşların trafik kurallarına uymaları,özellikle dolmuşların durak harici indirme ve bindirme yapmamaları,

-Şehir içinde park sorununun çözülmesi, kaldırımlara ve yaya yolları ile bisiklet yollarına park edilmemesi,

-Şehir içinde trafiğe kapalı yolların artırılması, şehir içine özel araçların mümkün olduğunca girişinin azaltılması, park et devam et sisteminin getirilmesi ,

-Trafikten kaynaklanan çevre sorunlarının azaltılması için öncelikle kamu kurum ve kuruluşlarına ait motorlu taşıtlar örnek olması,

-Büyükşehir belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan “Trafik Master planının” hayata geçirilmesi.

-Konya çevre yolu projesinin gerçekleşmesi Konya trafiğini bir nebzede olsa rahatlatacaktır.

 

Bütün bunların yanı sıra Konya’da trafik ve güzergâhlar yeniden gözden geçirilmeli ve Konya’yı bilmeyenlerinde Konya’ya araçlarıyla geldiklerinde kolayca yol bulmalarını kolaylaştıracak yönlendirmeler yapılmalıdır.

 

Her ne kadar Konya’da trafik sorun değilmiş gibi gözükse de dışarıdan gelen misafirlerimizin karşılaştıkları sıkıntıları dinledikten sonra gelecekte Konya’nın özellikle şehir merkezinde yaşanacak en büyük sorunların başında Trafik gelecektir ve şimdiden bu soruna çözüm için geliştirilen projeler hayata geçirilmelidir.

 

Trafikte yaşanan her sorun bir şekilde beraberinde çevre sorunu demektir. Huzur ve hoş görünün merkezi Konya ve Konya’da yaşayan vatandaşlar olarak bu sorunları yaşamak istemiyorsa sürücülerde destek olmalıdır.

Trafikte değişen ilk siz olun diğerlerinin de değiştiğini göreceksiniz. Kalın sağlıcakla

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT