VATANDAŞIN YANINDA OLMANIN NERESİNDESİN KOSKİ?

Hani, bizim markamızdın sen, hani bizim gururumuzdun, hani sayende suyu bu ülkede en ucuza içen şehir bizdik diye seviniyorduk,  ya hani?

Hani, en fazla yüzümüzü güldürecek olan sendin? Hani bizi en çok anlayacak olan sendin?

Böyle mi olmalıydı? Birkaç ay sayende nefeslendik doğru!

Şimdi nefesimizi kestin be KOSKİ! Yarım elma, gönül alma bile diyemedin!

Bu kadar çok insan mağdur olduk, biz bu faturaların altından nasıl kalkacağız demişse!

Üstelik böyle bir dönemde!

Ne güler yüzün, nede teselli edici güzel bir sözün var KOSKİ!

Vatandaşa destek vermenin neresindesin, yanında olmanın neresindesin KOSKİ?

Sayın Altay, “Faturasında hata olduğunu düşünen kardeşlerim ayrıca KOSKİ ye müracaat edebilir." Diyor, demesine de…

Yüksek faturalara itiraz edenlere karşı alerji duymanı yadırgıyoruz KOSKİ!

Yadırgamadan öte, içimize sindiremiyoruz!

Haziran ayında gelen KOSKİ su faturaları, Doğalgaz ve Elektrik faturalarını ayrı ayrı ikiye katladı.

Hani hay maşallah derler ya…

Su faturaları zaten yüksek geliyordu. İnsanımız, tam birkaç ay rahat ettik, en azından su faturası yüzümüzü güldürdü Allah razı olsun Başkan Altay’dan, KOSKİ’ den demişti ki,

KOSKİ, yok öyle sevinmek, yok öyle suyu ucuza tüketmek dercesine faturalar gönderdi hanelere! 

 

NE DEMİŞTİN, NİÇİN CAYDIN SÖZÜNDEN KOSKİ?

Güftesi Vecdi Bingöl’e, bestesi Selahattin Pınar’a ait olan içli bir şarkı vardır. “ Ne demiştin, niçin caydın sözünden” diye. KOSKİ bu şehre, bu içli şarkıyı hatırlattı...

Ne demiştin, niçin caydın sözünden sevgili KOSKİ, dedirtti!

Çünkü, 2019 fiyatlarıyla gelen faturalar, KOSKİ’ nin yaşadığı kaybı misliyle telafi etme çabasında olduğunu düşündürüyor!

Sosyal Medya’da, aşırı yüksek su faturalarını paylaşan paylaşana!

Hata hep bizde mi sevgili KOSKİ!

Böyle vur abalıya misali olmaz ki. Bu dönemde hijyen demek su demek! Su demek KOSKİ demek, KOSKİ demek milletin ödeme de zorlanacağı yüksek fatura demek mi olmalıydı?

Böyle mi anılmak niyetindesin sevgili KOSKİ?

 

ÖYLE BİR DÖNEM Kİ, CEP DELİK, CEPKEN DELİK, CEPLERDE YOK METELİK!

Sen cümle yüksek faturanın hepsinin en önüne geçmişsin, ödeyen öder, ödemeyen kendi bilir dercesine kendine bir yol seçmişsin!

Senin tahmin yeteneğin, tahminler ötesi nasıl olabilir KOSKİ?

Sen bu şehrin insanlarının durumunu bilmiyor musun?

Temsilde hata olmasın, “Aylık bin lira su parası fatura etsen,  bir lira öder gibi ödeyecek olanlar olabilir!” 40-50 liralık faturayı ödemek için dahi kara kara düşünen insanlar var bu şehirde.  Haziran faturaları bu şehirde patlamadı, infilak etti.

Herkesi bir tutma, herkesi bir görme KOSKİ!

Sevgili KOSKİ; Bizler, senin  bu şehre sevgiyle bakan bir kalbin olduğunu düşünürken, bu kalbin neden birdenbire bu kadar katılaştığını anlamakta güçlük çekmeye başladık, haberin olsun!

  

KOSKİ, SEL MİSALİ ÖNÜNE KATTI, GÖTÜRDÜ HEPİMİZİ!  

Ne kadar zam gördüğünü artık takip edemez olduğumuz faturaların karşısında ne kadar şaşkın olduğumuzu MEDAŞ anlamıyor, Doğalgazcılar anlamıyor, KOSKİ de anlamıyor!

Haziran ayı şampiyonu ne yazık ki sensin KOSKİ!

Elektrik çarpmadık kimse bırakmadı! Sonra Doğalgaz, ceplerimizi ve cüzdanlarımızı cayır cayır yaktı!

Sıra KOSKİ’ye gelmiş olacak ki, KOSKİ’de sel misali önüne kattı, aldı gitti götürdü hepimizi!  

Bu faturaların böyle bir dönemde neden bu kadar ağırlaştığını konusunda suç ve taksir döndü, dolaştı, bize yani insanımıza kaldı!

Pandemi dönemi öncesinde başlayan ve devam eden elektrik, su ve doğalgaz zamları yüksek faturalarla zaten insanımızı iyice bunaltmıştı.

 

SENİN TAHMİNİN BİZİM TAHMİNLERİ ALT-ÜST ETTİ KOSKİ!

Kış dönemi toplam faturalar hane başına en az aylık bin lirayı da buldu, aştı da…Su faturaları patlama yapmak için belli ki, Haziran ayını bekledi.  Zor beklemiş olacak ki, tahmini okuma yöntemi ile tahminler ötesi tahminlerde bulunulmuş!

Pandemi dönemiydi, sayaç okuma işlemi kolay değildi, tahmini okuma ile faturalar hepsi kabul!

Tahmini okuma, bir önceki ay baz alınarak, kimine iki kat, kimine üç kat, kimine dört-beş kat yazılıp geçilmiş!

Tahmin güzel şey amma…Tahmin su üstüne olunca, tahmini olarak tonlarca su kullanmışız haberimiz yok! Bu hesap, bu toplama-çıkarma hesabı nasıl yapılıyorsa anlayabilmiş değiliz!

2019 fiyatları Pandemi dönemi için mi geçerliydi, o yaklaşık üç ayın eksileri üst üste toplandı, hepsi Birden Haziran ayına mı fatura edildi? Sen ne dersin sevgili KOSKİ?

 

SU GİBİ AZİZ OL KOSKİ, OL AMMA…

Şimdi efendim, bendenizin su faturası da, şikayet eden vatandaşlarımızın faturası gibi. Nisan 2020’de 51 TL ödemişim. Haziran’da fatura edilen Mayıs ayı tutarı ise 224 TL!

Yani dört kattan da fazla! Bu birçoğumuz için böyle!

Su gibi aziz ol KOSKİ, ol amma…Suları kesmedin eyvallah! Fiyatları 2019 fiyatları diyerek arttırmadın ona da eyvallah!

Ancak, Haziran faturalarına ne diyelim? Haziran ayında dışarı çıktık, tam kendimize geldik diyorduk ki… 2019 fiyatları için iki ay zor sabretmişsin gibi gözüküyor.

Eskiden elektrik çarpardı! Şimdi de suya sele kapıldık, Konya ovasına doğru selin üstünde debelenip duruyoruz. Konya’nın eski adı Su şehri ya… Göksu nehrinin, Mavi Tünel’le gelen, gök mavisi buz gibi sularını içtiğimizde derin bir oh…çekeceğiz, çekemiyoruz sevgili KOSKİ! Merak ettiğimiz şu,  Elektrik ve Doğalgazla yarışmak zorunda mısın?

 

YANLIŞLIĞI HEM BİZ Mİ YAPIYORUZ SEVGİLİ KOSKİ?

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada diyor ki;

"Arkadaşlar su faturaları ile ilgili bazı paylaşımlar görüyorum. KOSKİ bu konuda detaylı bir açıklama yapacak. Şunu diyeyim, kimsenin tek kuruş ve tek damla hakkını zayi ettirmeyiz, merak etmeyin. Faturasında hata olduğunu düşünen kardeşlerim ayrıca KOSKİ’ye müracaat edebilir."

KOSKİ sağ olsun, pek bir detaycı! Detaylı bir mesaj gönderiyor!  

Diyor ki;

Madem bu kadar su kullanmadığınızı düşünüyorsunuz. KOSKİ ’ye, faturaya itiraz dilekçesi vereceksiniz. Saatiniz sökülecek, incelenecek! Arıza saatte ise, faturayı düzelteceğiz! Saatte değilse faturayı ödeyeceksiniz!  Saati söktüğümüz için, üstüne artı 75 lira da, saat parası ödeyeceksiniz!

Biz bu faturayı ödeyeceğiz elbet! Anlayamadığımız, bir ay önce bugünkü faturanın dörtte biri, beşte biri olarak tespit ettiğiniz rakamın, bir sonraki ay, hangi tahmini yaklaşımla bu denli yüksek olarak yazılabildiği?

 

İTİRAZ ETMENİN KARŞILIĞI BÖYLE Mİ OLMALIYDI?

Mesela; Bizde bu konuda yanlış yapmış olabiliriz, bu yanlışlığı düzeltelim demeyecek misiniz?

Yanlışlık, mağdur duruma düşen insanların itiraz etmesi mi? İtiraz etmeye kalkınca da, itiraz etmenin karşılığı artı 75 lira mı? Bu nasıl bir iyi niyet göstergesiyse artık! Nasıl konu hakkında detaylı bir açıklamaysa…

Demek isteniyor ki; Bizim itiraz edenleri haklı göreceğimiz falan yok, gelin bu sevdadan vazgeçin! Kuzu kuzu yazdığımız faturayı ödeyin geçin! Üstüne bir bardak buz gibi soğuk su için!

O su da benden olsun diyor KOSKİ!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum