Rasim Atalay

Rasim Atalay

Konya’ya hoş geldin dünya!

Konya’ya hoş geldin dünya!

Konya’nın ev sahipliği yaptığı ve bir gelenek haline gelen Mistik Müzik Festivali’nin 20.’si geçtiğimiz Cumartesi günü düzenlenen etkinliklerle başladı.

Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen bu etkinliklerde dünya kültürleri Konya’da buluşuyor. Adının sanını dahi duymadığımız ülkelerden kültür ve sanat insanları Konya’ya geliyor. Geleneksel kıyafetleri ve müzik aletleriyle mistik bir müzik şöleni sunuyorlar.

Bu yıl yapılan etkinliklerin diğer yıllardan farklı olarak daha çok öne çıkacağını ve daha çok ses getireceğini düşünüyorum.

Aslında program aynı… Yine dünya ülkelerinden temsilcileri ağırlıyor Konya… Farklı olan tek şey, muhteşem bir açılış seremonisi gerçekleştirilmiş olması…

Hz. Mevlana’nın Türbesi’nin de bulunduğu Mevlana Meydanı’nda Cumartesi günü, gün batarken muhteşem bir şölen vardı. Mistik Müzik Festivali’nin başladığının işaret fişeği Konya’yı ve Mevlana’yı en güzel anlatan figür olan sema ile atıldı.

Mevlana Meydanı’ndan 250 semazen nizami bir şekilde sema töreni gerçekleştirdi. Açık havada yapılan bu sema, bugüne kadar yapılmış olan en büyük sema etkinliğiydi. Bu manada tarihe geçecek bir an yaşandı. Bu tarihi ana şahitlik etmek isteyen Konyalılar da Mevlana Meydanı’na akın etti. Fotoğraf sanatçıları güzel kareler içerisinden en güzel olanı yakalamak için birbirileriyle yarıştı.

Dolayısıyla festivalin başlangıcında çıta oldukça yüksek bir yere koyulmuştu. Devamında yapılacak etkinliklerin da aynı çıtada olacağına ilişkin bir fikir ve beklenti oluştu. 30 Eylül tarihine kadar her gün Konya’da Mistik Müzik Festivali kapsamında birçok etkinlik düzenlenecek. Bu tarihler arasında Konya’da adeta bir kültür şöleni yaşanacak. Her ne kadar sahip olduğu potansiyeli işlevsel hale getirebilme noktasında henüz istenilen yere ulaşamamış olsa da Konya, kültür ve turizm organizasyonlarındaki maharetini konuşturmaya devam ediyor. Dünyayı Konya’da buluşturan bu etkinlikler, Konya’yı da dünyayla kucaklaştırıyor.

Etkinliklerle ilgili takvime https://www.pusulahaber.com.tr/uluslararasi-konya-mistik-muzik-festivali-2023-programi-1740212h.htm adresini tıklayarak ulaşabilir, etkinliklerin içeriği, saati ve yeri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

MEVLANA YILI ETKİNLİKLERİ 2024’E KALDI

Hatırlarsanız Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılını vefatının 750. yılı münasebetiyle Mevlana Yılı ilan etmişti. Bunun hemen arkasından şehirde büyük bir heyecan oluşmuş ve Mevlana şehrine Mevlana yılına yakışacak etkinlikler gerçekleştirmek için harekete geçilmişti.

Şehir öyle heyecanlanmıştı ki, 2022 yılında ev sahipliği yaptığımız İslami Dayanışma Oyunları’nda nasıl bir kenetlenme hali vardıysa, yine aynı durum söz konusuydu. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay etkinliklerin takviminin oluşturulduğu süreçte biz gazetecilerle de sadece Mevlana temalı özel bir toplantı yapmış, fikirlerimizi almıştı. Güzel fikirler de ortaya çıkmıştı.

Tabi Şubat ayında hepimizi yasa boğan depremle birlikte etkinlikler adına masaya ne konulmuşsa hepsi rafa kaldırıldı. Ama rafta kalıcı değil, kısa bir süre sonra dosyalar yeniden raflardan indirilecek. Uğur Başkan, Mevlana temasıyla gerçekleştirilecek etkinliklerin plan ve programlarının hazır olduğunu, bu takvimin yavaş yavaş işleve başladığını, 2024 yılının Nisan ayının sonuna kadar uzanan bir zaman diliminde etkinliklerin hayata geçirileceğini duyurdu.

Anlaşılan bu yıl bittikten ve 2024 yılından gün aldığımız ilk günden itibaren Konya’da yine uzunca bir süre kültür ve turizm şöleni devam edecek. Konya, kültürel değerleriyle dünyanın gözdesi haline gelecek. Tabi sözümüz sağlığa… Allah kaza, bela, felaket, musibet vermezse, ölmez de sağ kalırsak Konya’nın kültür hazinesinin kapılarını sonuna kadar açtığı günlere şahitlik edeceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Rasim Atalay Arşivi
SON YAZILAR