Park yapan belediye başkanları gerçekten çok akıllılarmış…

En güzel, en mutlu, huzurlu ve sağlıklı pazar günleri, tatiller sizlerin, bizlerin yani hepimizin olsun inşallah. Bilim adamları yıllardır söylüyorlar hatta kendilerini yırtıyorlar ama biz millet olarak görüp, yaşamadıktan sonra ders çıkartmayız.

Dünya ısınıyormuş, küresel değişim başlamış, iklimler birbirine karışmış kimin umurunda?

İşte bu sene de güneş yüzünü göstermekte, bizleri ısıtmakta ne kadar naz yapıyor değil mi?

Olsun bakalım.

Cenab-ı Allah’ım nasıl olsa her şeyi bizden iyi bilir. Önemli olan afatından, felaketinden korusun.

Tüm bunları bizim milletin mangal keyfine bakarak düşünüyorum.

Değilse doğruyu söylemek gerekirse bu tür bilimsel açıklamalar bizim de bir kulağımızdan giriyor, diğerinden çıkıp gidiyor.

Meğer biz millet olarak bu mangal meselesine ne düşkünmüşüz de haberimiz yokmuş.

Gerçi bizim zamanımızda, 40 yıl önce böyle mangal kültürü gibi bir şeyi de görmedik duymadık.

Ama geçen zaman içerisinde mangal kültürü evlerimize değil yüreklerimize işlemiş durumda.

Şöyle şehrin son 15 yılını düşünüyorum da, bu süreçte sürekli park bahçe yeşil alan Belediye Başkanlarımızın o dev park projelerine baktıkça zaman zaman “Bunlar ne olacak ki?” demiştim.

Meğer o zaman bu kadar park bahçe ne olacak diye düşünmekle büyük hata yapmışız. Bizleri yöneten Başkanlar, milleti bizlerden çok daha iyi tanıdıkları için bu çalışmaları yapmışlar. Bunca park bahçe bile bizim insanımıza yetmiyor ki.

Artık bırakın parkı, bahçeyi vatandaş asfaltın kenarında yeter ki bir yeşillik görmesin. Yeter ki halısını serecek kadar boş bir çimene rastlamasın.

Vallahi poposunu yere koyup mangalını tüttürecek kadar da bir yeri yeter ki bulalım. Orası bile bizim mangal keyfimiz için yeter de artar bile.

Buraya kadar her şey güzel.

Yalnız bu noktada artık bir şeyden çok korkmaya başladık. Aileler hemen asfaltın kenarında vızır vızır geçen araçların yanında mangal keyfi yaparken göz nurumuz çocuklar her an yola fırlamaya hazır birer büyük felaket gibiler.

Nitekim korktuklarımızı da görüyoruz.

İşte dönüşü olmayan felaketlerin yaşanmaması için, canların yok olması, yüreklerin yanmaması için bütün görev analara babalara düşüyor.

Bu tür ortamlarda mangaldaki ete gösterdiğimiz hassasiyeti eğer çocuklarımız için göstermezsek çok korkunç şeyler yaşanabilir.

Bu tehlike Selçuklu’da da, Meram’da da, Karatay’da da mevcut.

Onun için büyüklerimiz ne kadar çok mangal ortamı hazırlarlarsa hazırlasınlar yetmiyor. Çünkü bizim mangal kültürümüz aklın hafızasının alamayacağı kadar büyük. Yollarda mangal dumanlarının arasında ilerleyebilmek için araçlar farlarını yakmak zorunda kalıyorlar.

Bizde bu mangal gününde hem büyüklere teşekkür edelim hem de aileleri uyarılım istedik.

Hadi size iyi tatiller.

 

GÜNÜN OKKALI SÖZÜ

Tehlike, kudreti imtihan eder.

 

NE ZAMAN ADAM OLURUZ?

Yerken içerken eğlenirken, yiyemeyenleri de düşündüğümüz zaman ADAM oluruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum