Rasim Atalay

Rasim Atalay

TUVTURK ne yapıyor da bu kadar çok para alıyor?

TUVTURK ne yapıyor da bu kadar çok para alıyor?

Bu aralar telefonumun mesaj kutusu şikayet kutusuna döndü.

Eksik olmasın çevremizdekiler, büyüklerimiz üzerimizden gölgelerini, kalemimizden izlerini eksik bırakmıyorlar. Zaman zaman onlardan gelenlerle besliyoruz kendimizi.

Mantıklı ve makul gördüklerimizi sizler adına kamuoyuyla paylaşmaya çalışıyoruz.

Bu şehirde bir Fatih Satılmış yaşar.

Kendisi Torku’nun Kurumsal İletişim Direktörü, aynı zamanda MHP Konya İl Yönetimi’nde de görevlidir. Siyaseti sokakta yapmayı iyi bilen, görüşü ve düşüncesi ne olursa olsun herkesle oturup hasbihal edebilen, bu yönüyle takdir ettiğim Fatih ağabeyin henüz 14 aylık olan evladı bir böbrek ameliyatı geçirdi. Böbreğinden tam 40 taş çıkarıldı. Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah tekrarını yaşatmasın, sağlık, sıhhat afiyet versin.

Fatih abi, onca derdinin arasında, gerek kendi başına gelen, gerekse çevresinden kendisine iletilen sorun ve sıkıntıları iletmekten de geri durmadı, durmuyor.

TUVTURK’ün muayene ücretlerine gelen zammın ardından bir mesaj göndermiş Fatih abi. “Bu araç muayene ücretlerine gelen zam oran ile alakalı kimseden ses çıkmıyor. Demek ki az zam yapılmış” demiş ve sonuna kondurduğu gülücükle de mesajını daha ironik hale getirmiş.

Mesajı aldım. Aslında mesajı almayan yoktur. TUVTURK’ün kapısının önünden geçen alır buradaki ince mesajı.

Bir aracın muayenesi toplamda 15-20 dakika sürer. Bu muayene sürecinde parça değiştirilmez, bozuk olan tamir edilmez, herhangi bir yedek parça maliyeti yoktur. Belli başlı noktalarda yapılan rutin kontroller sonrasında elinize bir rapor verirler.

Aracınızın trafiğe çıkışı elverişliyse trafiğe çıkabilir yönünde; değilse, eksikleri gösterir bir şekilde rapor sunarlar. Onları yaptırır gelir, tekrar muayene girersiniz. Muayeneden geçene kadar bu süreç böyle devam eder.

2023 yılı çalışanların gelirlerini iyileştirmeye dönük çaba, bu çaba sonucunda asgari ücretliden emekli ve memura kadar çalışan her kesime yapılan zamlar ile başladı. Hayatın her alanında yapılan diğer zamlarla, gelirin henüz cebe girmeden gider haline dönüştüğü bir düzen içerisinde ilerliyor bakalım.

Bunun bir parçası da uyguladığı fahiş fiyat politikaları itibariyle TUVTURK Araç Muayene İstasyonları. 2022 yılında 507 lira olan araç muayene ücreti 2023 yılı itibariyle yüzde 100’ün üzerinde artarak 1130,40 TL’ye çıktı.

Çıktı da ne oldu? Yapılan işlem yine aynı…

TUVTURK’ün alanında tek olması, rekabetçi bir yapıya sahip olmaması nedeniyle astığım astık, kestiğim kestik bakış açısına sahip olduğu sürekli söylenir. Bu, fiyat politikaları için de geçerlidir, araç muayenesi noktasında zaman zaman yaşanan sorunlar üzerinden de ifade edilir.

Muayene konusundaki hassasiyetleri noktasında ben bir şey diyemem ama muayene ücretlerinin bu kadar yüksek olması akla ve mantığa yatkın gelmiyor.

Alternatif çözümlerin üretilmesi gerektiği konusu da yeniden gündeme geliyor. Yetkili servislerin, alanında rüştünü ispat etmiş belli başlı büyük sanayi işletmelerinin de egzoz muayenesi gibi araç muayenesi yapabileceği bir altyapının oluşturulmasının faydalı olacağı düşünülüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Rasim Atalay Arşivi
SON YAZILAR