1. YAZARLAR

  2. Süleyman Sayan

  3. Geleceğe Bakış ve Transferler
Süleyman Sayan

Süleyman Sayan

Yazarın Tüm Yazıları >

Geleceğe Bakış ve Transferler

A+A-

Türk futbolunda son zamanlarda en çok dikkati çeken durum alt yapıdan oyuncu yetişememesi, Takımlar kendi altyapısında oyuncu yetiştirmektense Avrupa’da özellikle Almanya ve Avusturya da alt yapı almış gurbetçi oyuncu transferi yapmak takımların daha çok işine geliyor. (menajerlik boyutu farklı bir tartışma konusu oraya girmiyorum)   Bu durumun ilk nedeni kısa sürede başarılı olmak diyebiliriz. Kısa süre diyorum çünkü Türkiye’de takımların yöneticileri kısa süre takımların başında olduğu için alt yapı ile ilgilenmek kimsenin ilk ilgileneceği konu olmuyor. Bu durum karşısında yönetimlerdeki genel düşünce şu, ben sistemi oturtacağım ama burada kaldığım süre başarılara belki yetmeyecek, neden benim emeğimin karşılığını başka yönetim alacak. Alt yapıya önem vermek aslında sadece birkaç yıl içinde karşılığını alacağınız bir konu. İlk olarak tesisleşme önemlidir şehrin ferah bir bölgesine oluşturacağınız tesis alt yapıda ilk kuracağınız işlem olacaktır. Şimdi bu duruma Torku Konyaspor cephesinden farklı bir yaklaşımda bulunarak değerlendirme yapalım. Transfer yasağına kadar neredeyse alt yapıdan hiç oyuncu yetiştirmeyen şehrimizin takımı Torku Konyaspor. Şimdi en alt düzeye amatör kümeye ve ailelerin ekonomik durumlarına inerek değerlendirelim konuyu.

 Ailelerin çocuklarını sizin alt yapınıza kazandırmak için çaba göstermesi için, sizin bazı fedakârlıklar yapmanız gerekir. Tesisi kurdunuz iş bitmiyor aslında yeni başlıyor. Öncelikle oyuncu seçimlerinde kapsamlı bir araştırma kurulunuz olacak okul takımlarına kadar inip gezecek rapor verecek, bunun yanında ailelerden gelen talepleri de değerlendirecekseniz. Oyuncu seçerken 1- yetenek 2- ahlak 3- çalışkanlık 4-uyum sağlama gibi temel maddeleri es geçmeyeceksiniz. Yaş gruplarına göre oyuncuları seçtiniz programları yaptınız alt yapı oyuncuları için bir servis çıkartacaksınız ve evlerinden olmasa bile belli merkezlerden oyuncularınızı alacaksınız. Küçücük çocuklara ayakkabılarını evden getir demeyeceksiniz. Antrenman bitiminde aynı sistemi yapacaksınız. Ailelerin Amatör kümede diğer takımlara oyuncu vermesinin en büyük nedeni para konusudur alt yapınızdaki oyunculardan para almayacaksınız bunu yatırım olarak göreceksiniz içlerinden 3 tane futbolcu çıksa tüm maliyetleri kurtaracaktır. En büyük tehlike altyapıdaki futbolcuları dengede tutamamak olacaktır yani dengeyi öyle bir ayarlayacaksınız ki  genç futbolcu daha profesyonel olmadan şımarmayacak yada diğer şekilde profesyonel olduktan sonra profesyonel gibi davranacak bunun onlarca örneği var ama buradaki  tehlike oyuncu içindir asla kulüp için söz konusu olamaz bunu oyuncuya verin gerisi kolay, Kulüp için olan tehlikesi ise bunun bir salgın gibi diğer genç oyunculara bulaşması.

Zengin kesim kabul etmese de, futbol, fakir oyunudur emellerine hayallerine ulaşmak isteyenlerin oyunudur. Doğduğu gün kapısında son model arabası olan çocuk futbolcu olsa ne olur olmasa ne olur, genelde bu kesimin futbolculuğu okul takımında son bulur. Konya’nın ekonomisi belli seviyede bulunuyor ailelerin durumu ortada. Para vermektense çocuğun ümidini kırmamak adına amatör takımlara gönderiyor çocuk belli seviyeye geldiğinde ise bu kez yetiştirme parası çıkıyor devreye ve yetiştirme parası ödemek istemeyen yöneticiler yüzünden hak eden birçok çocuk profesyonel olamıyor. Bu işlemlerle de bitmiyor aslında en önemli konu bu işi döndürecek maddiyat sürekli gelir getirecek maddiyat sağlayacak atımlar yapılmalı. . Şehir merkezlerinde iş yerleri dükkanlar storeler otoparklar takıma kazandırılırsa eğer çok şeyler başarılabilir. Futbolla yatıp kalkan bir şehir olabilecek potansiyeline sahip bir şehir Konya, sürekli gelişiyor büyüyor genç nüfus fazla ve diğer şehirlere oranla futbolcu tarlası olabilecek bir konuma sahip, Hocanın oynatmayacağını bildiğiniz halde transfer ettiğiniz bir futbolcunun transfer maliyetine yapılacak bir işlem, buraya kadar olanı. Siz bir başlangıç yapın zaten arkası gelir kampanyalar başlatılır iş adamlarından destek alınır. En karlı transferler maliyetsiz olanlardır yani bünyenizde gelişip dışarıya ihraç ettikleriniz. Hazır transferden bahsetmişken şehrimizin takımı Torku Konyaspor’un yaptığı transfer çalışmalarını aldığı oyuncuları almak istediklerini, naçizane değerlendirelim ama önümüzdeki günlerde… 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT