1. YAZARLAR

  2. Hüseyin Akıncı

  3. Böyle Gelmiş Böyle Gitmesin
Hüseyin Akıncı

Hüseyin Akıncı

Yazarın Tüm Yazıları >

Böyle Gelmiş Böyle Gitmesin

A+A-

Hazine Müsteşarlığı ile Rekabet Kurumu vatandaşın en çok şikâyet ettiği konuların başında gelen kasko ve zorunlu trafik sigortasını mercek altına aldı. İncelemede, sigorta şirketlerinin hem teminat hem de hasarların artmasını gerekçe göstererek primleri yükselttiği tespit edildi. Bu kapsamda, sigorta primlerinde kademeli düşüş için çalışma başlatıldı. Deniliyor ama hep söylenir ama imam bildiğini okur… Maalesef hala tam anlamıyla kademeli düşüş hayata geçirilemedi 35 tane sigorta şirketi fiyat anlamında birebirine girmiş durumda tabiiki de bundan vatandaş faydalanmakta ama ya acentelerin durumu bir motosiklet poliçesi için bile savaşmaktalar. İnanın utanıyorum. Ama asil utanması gerekenler ayni yüzsüzlükte devam ediyorlar. Böyle gelmiş böyle gitmesin yeter artık...

HER YIL 10 MİLYON ARAÇ

İncelemeye göre, her yıl yaklaşık 10 milyon araç sahibinin yenilediği trafik sigortalarında yüzde 100'e, kaskoda da ise yüzde 250'ye varan fiyat artışları gözlemlendi. Hazine de son dönemde artan sigorta primlerinin yükseltilmesi konusundaki şikâyetleri değerlendirmeye aldı. Bir habere göre,  geçen yıl yapılan yüksek oranlı artışların zararlarını karşılamak için adım attıklarını belirten yetkililer, "Bu yıldan itibaren kademeli bir düşüş başlayacak. 2012'de 1.1 milyar lira zarar söz konusuydu. Bu nedenle de geçen yıl fiyatlarda ciddi artış yaşandı. Bu zarar telafi edildiği için kademeli indirim daha kolay olacak" değerlendirmesini yaptı.

TAMİRCİLER TEŞVİK EDİLECEK

Sigorta primlerindeki artışın önüne geçmek için çeşitli alternatifler gündemde. Zorunlu trafikte fiyatı yükselten "karşılık ayrılması" konusunda yeni bir düzenleme yapılacak. Bir şirketin dönemsel olarak fiyatlarında aşırı değişime gitmesinin önüne geçilecek. Tamirci ve yetkili servislere yönelik de yeni bir düzenleme öngörülüyor. Zararı artıran yetkili servis yerine küçük tamircilerin teşvik edilmesinin faydalı olacağı düşünülüyor.

DİKKATLİ SÜRÜCÜYE İNDİRİM

Öte yandan, sigorta şirketleri kaskoda olduğu gibi müşterilerine istedikleri oranda prim uygulamama hakkına sahip. Kaza yapan sürücünün ödediği prim miktarı artarken, aracını hasarsız kullananlara da indirim yapılabiliyor. Yılbaşından itibaren yeni bir döneme giren trafik sigortası birçok avantaj sağlıyor. Eski uygulamada dikkatli sürücüler yüzde 20'ye kadar indirim alabiliyordu. Yeni sistemde ise yüzde 60'a kadar indirimden yararlanılabilecek.

REKABET KURUMU DA İNCELEDİ

Rekabet Kurulu Başkanı Nurettin Kaldırımcı da, sigortacılık alanındaki ani fiyat artışlarına yönelik şikâyetleri incelediklerini belirtti. Kaldırımcı, "Bu konuda kayda değer şikâyet geldi, konuyu önemsedik. İlk incelemelerde soruşturma için yeterli gerekçe oluşturulmadı. Rekabet ihlali olmadığı kanaatine vardık. Özellikle Hazine'nin sigortalar üzerindeki regülasyonlarının etkisi üzerinde duruldu" dedi.

ARAÇ 18 MİLYONU GEÇTİ

Trafik sigortası primleri yaklaşık 6 yıldır sigorta şirketlerince belirleniyor. 5 yıl önce 200 liranın altında bulunan binek araç sigortası bugün 500'ü geçti. TÜİK verilerine göre ocak ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı araç sayısı 18 milyon 52 bine çıktı. Ocakta 124 bin 291 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı.

ARAÇ ALACAKLARA HATIRLATMA !

Sigorta Bilgi Merkezi TRAMER tarafından geliştirilen Otokontrol 5664 Sorgulama Servisi ile 2 yılda 7,5 milyon kişi, ikinci el aracın hasar geçmişini, kaza tutanağını ve mağdur bilgilerini cepten öğrendi. Sürücüler bu sistem sayesinde oto tamircilerine verdiği yüzlerce liralık kontrol parasından kurtuldu. Sigorta Bilgi Merkezi’nin hazırladığı ‘Otokontrol 2011–2012’ raporuna göre 2012 yılının ilk 9 ayında 3 milyon 831 bin 57 kişi otokontrol sistemini kullanarak alacakları araçların durumunu sordu. En fazla sorgulama yapılan ay ise 522 bin 84 ile ağustosta gerçekleşti.

Projede, servis ücretleri 2 ile 3,6 lira arasında değişiyor. Otokontrol 5664, tüm cep telefonu operatörlerinden kullanılabiliyor. Tüm operatör kullanıcıları ikinci el araçlarının hasar geçmişini (pert olup olmadığı dahil), kaza tutanağını, mağdur bilgilerini, kasko ve trafik poliçelerini ayrı ayrı sorgulayabildiği gibi; sahip olduğu tüm sigortalarını mesaj yoluyla saniyeler içerisinde öğreniyor. Sistemden faydalanmak isteyenler bilgi sahibi olmak istedikleri aracın plakasını yazarak 5664’e mesaj gönderiyor ve birkaç saniye içerisinde aracın hasar durumu hakkında bilgi alıyor. Kilometre bilgisine varıncaya kadar gelen bilgiler araçla ilgili bir kanıya varmanıza yardımcı oluyor. Tabiki atlanmaması gerekilen yer alacağınız aracın hasarı varsa bile sisteme girmediği durumda yanıltıcı bir durumla karşılaşmayınız. Yani kazalı araç poliçeden yapılmadıysa bu da sistemde gözükmeyecek. Haliyle aldanmayınız. Kazasız günler

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT